Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Jacek Korzeniewski

Ponoszenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Obowiązek

Katalog adresatów właściciel nieruchomości
Podstawa prawna Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Artykuł 6h  
Kategoria Ewidencja, pomiary, sprawozdania
Data wydania 2011-07-01
Data publikacji 2011-07-25
Data wejścia w życie 2012-01-01
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2013-02-19
Tabela zmian »

Podmioty zobowiązane do ponoszenia opłaty



Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.152.897), zwana dalej ustawą zmieniającą lub nowelizacją, wprowadziła nowy rodzaj opłaty uiszczanej na rzecz gminy – tj. opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do ponoszenia tej opłaty zobowiązani są właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (zob. art. 6h w związku z art. 6c ust. 1 ustawy), przy czym przez właścicieli nieruchomości rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.

Ustawodawca postanowił jednocześnie, że Rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, rozszerzyć obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (zob. art. 6h w związku z art. 6c ust. 2 ustawy). Dotyczyć to może takich podmiotów jak: przedsiębiorcy, urzędy i inne jednostki organizacyjne, działające na podstawie prawa.

Podmioty, które zostaną objęte obowiązkiem wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zostaną jednocześnie objęte gminnym systemem zbierania tych odpadów, w którym to gmina wybierze przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z danego obszaru.

Zgodnie z art. 6i ustawy obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje:

1)    w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc,
    w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec,

2)    w przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady
    komunalne – za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady
    komunalne.

W okresie 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy zmieniającej – czyli do 30 czerwca 2013 roku – z opłaty tej zwolniono tych właścicieli nieruchomości, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji – czyli 1 stycznia 2012 roku – mają zawartą umowę na odbieranie odpadów komunalnych z uprawnionym odbiorcą odpadów. Kopia tej umowy powinna zostać dołączona przez właściciela nieruchomości do pierwszej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku zaś rozwiązania lub wygaśnięcia umowy przed upływem 30.06.2013 r. właściciel nieruchomości powinien poinformować o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zob. art. 11 ustawy nowelizującej).

Należy podkreślić, iż w okresie zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gmina nie jest obowiązana do odbierania tych odpadów od właścicieli nieruchomości.


.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana