Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego

Obowiązek

Katalog adresatów prowadzący instalację
Podstawa prawna Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
Pozwolenia zintegrowane  
Kategoria Pozwolenia, zgłoszenia, rejestracja
Data wydania 2001-04-27
Data publikacji 2008-02-15
Data wejścia w życie 2001-10-01
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2014-09-03
2014-09-02
2014-08-21
Tabela zmian »

Wymóg uzyskania pozwolenia zintegrowanego


        Eksploatacja instalacji, których funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, wymaga pozwolenia zintegrowanego. Wyjątek stanowią instalacje lub ich części stosowane wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych (zob. art. 201 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska).

Pozwolenie zintegrowane - w przeciwieństwie do tzw. „pozwoleń sektorowych" - jest wydawane na czas nieoznaczony, z tym że na wniosek prowadzącego instalację może być wydane na czas oznaczony (zob. art. 188 ust. 1 ustawy).
        
        W ustawie nie zamieszczono definicji ani też listy instalacji wymagających pozwolenia zintegrowanego. Zamiast tego, w jej art. 201 ust. 2 upoważniono ministra właściwego do spraw środowiska do wydania rozporządzenia, w którym zostaną one wskazane. Rolę tę pełni aktualnie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, w którego załączniku zidentyfikowane zostały te właśnie instalacje. Pogrupowano je w 6 podstawowych kategorii związanych z sektorami przemysłu:
1) instalacje do wytwarzania energii i paliw,
2)    instalacje do produkcji i obróbki metali,
3)    instalacje w przemyśle mineralnym,
4)    instalacje w przemyśle chemicznym,
5)    instalacje w gospodarce odpadami,
6)    instalacje w innych rodzajach działalności.


        Pozwolenie zintegrowane ma zastępować pozwolenia cząstkowe, związane z oddziaływaniem na poszczególne elementy środowiska (tzw. „pozwolenia sektorowe"). Dlatego też jego zakres przedmiotowy jest bardzo szeroki (por. art. 202, art. 211 ustawy). Określa się w nim warunki emisji na zasadach określonych dla pozwoleń „sektorowych" (na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, na wytwarzanie odpadów, pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód). W pozwoleniu zintegrowanym ujmuje się kwestie związane z emisjami gazów lub pyłów do powietrza oraz warunki wytwarzania i sposoby postępowania z odpadami nawet wówczas, gdy dla danej instalacji nie byłoby wymagane zgodnie z prawem uzyskanie takiego pozwolenia „sektorowego" (oczywiście w sytuacji, w której nie zaistniałaby konieczność uzyskania pozwolenia zintegrowanego). Fakultatywnie, w pozwoleniu zintegrowanym ustala się również warunki poboru wód powierzchniowych lub podziemnych. Uczynić tak należy, gdy wody te są pobierane wyłącznie na potrzeby instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego.

        Aby uprościć zasady prowadzenia działalności gospodarczej, w art. 203 ustawy przesądzono, iż jeżeli instalacje, których eksploatacja wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego, są położone na terenie jednego zakładu, to wszystkie je obejmuje się jednym pozwoleniem zintegrowanym. Co więcej, na wniosek prowadzącego instalację pozwolenie zintegrowane może obejmować także instalacje, których eksploatacja wymagałaby uzyskania jedynie pozwolenia sektorowego oraz pozwolenia wodnoprawnego na podstawie ustawy Prawo wodne (art. 203 ust. 3 ustawy). Zaznaczyć jednak należy, iż ustawodawca dopuścił także sytuację przeciwną: odrębnymi pozwoleniami zintegrowanymi można objąć różne instalacje funkcjonujące na terenie jednego zakładu (art. 203 ust. 2 ustawy)

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana