Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Prowadzenie spisu posiadanych substancji lub preparatów niebezpiecznych

Obowiązek

 
Katalog adresatów wprowadzający do obrotu, wprowadzający do obrotu substancję lub mieszaninę
Podstawa prawna Ustawa z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych
Artykuł 6a  
Kategoria Ewidencja, pomiary, sprawozdania
Data wydania 2002-07-05
Data publikacji 2002-09-06
Data wejścia w życie 2002-10-07
Data uchylenia 2011-04-08
Status Archiwalny
Zastąpiony przez Prowadzenie spisu produkowanych, importowanych lub stosowanych substancji i mieszanin niebezpiecznych oraz substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie

Podmioty zobowiązane do prowadzenia spisu posiadanych substancji lub preparatów niebezpiecznych


Ustawa z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych wprowadziła obowiązek ustanowienia, prowadzenia i aktualizowania na bieżąco spisu posiadanych substancji niebezpiecznych lub preparatów niebezpiecznych. Obowiązek ten spoczywa, zgodnie z art. 6a ustawy, na osobach wprowadzających do obrotu substancję niebezpieczną lub preparat niebezpieczny.

W celu zrozumienia pojęcia "wprowadzania do obrotu" należy sięgnąć do Rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniającego dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE, zwanego dalej rozporządzeniem nr 1907/2006. Do rozporządzenia tego odsyła bowiem ustawa o substancjach i preparatach chemicznych w przypadku większości definicji stosowanych w tej ustawie.

Zgodnie z art. 3 pkt 12 rozporządzenia nr 1907/2006 "wprowadzenie do obrotu" polega na odpłatnym lub nieodpłatnym dostarczaniu lub udostępnianiu stronie trzeciej. Równoznacznym pojęciem z wprowadzeniem do obrotu jest "mport", który oznacza fizyczne wprowadzenie na obszar celny Wspólnoty (art. 3 pkt 10 rozporządzenia 1907/2006).

A zatem wprowadzającym do obrotu substancję lub preparat niebezpieczny, na którym spoczywać będzie obowiązek prowadzenia spisu posiadanych substancji lub preparatów niebezpiecznych, będzie zarówno "producent" tych substancji, który dostarcza lub udostępnia odpłatnie lub nieodpłatnie tę substancję lub preparat stronie trzeciej, jak i "dystrybutor", który może prowadzić handel hurtowy lub detaliczny. Jeśli chodzi natomiast o "importera", to będzie on w każdym przypadku wprowadzającym do obrotu, także wówczas, gdy sprowadza daną substancję lub preparat spoza obszaru Wspólnoty na własny użytek. Dodać trzeba, że producent, dystrybutor oraz importer powinni posiadać siedzibę na terytorium Wspólnoty, nie jest natomiast istotna forma organizacyjno-prawna tych podmiotów. W przypadku producenta istotne jest ponadto, aby samo wytwarzanie substancji (preparatu) również odbywało się na terenie Wspólnoty.

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Wymagania powiązane
     Brak wymagań powiązanych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana