Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Uzyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów

Obowiązek

 
Katalog adresatów posiadacz odpadów, prowadzący odzysk odpadów, prowadzący przetwarzanie odpadów, prowadzący unieszkodliwianie odpadów
Podstawa prawna Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów  
Kategoria Pozwolenia, zgłoszenia, rejestracja
Data wydania 2012-12-14
Data publikacji 2013-01-08
Data wejścia w życie 2013-01-23
Status Obowiązujący
Zastępuje Uzyskanie zezwolenia na unieszkodliwianie odpadów
Uzyskanie zezwolenia na odzysk odpadów

Pojęcie przetwarzania odpadów



Pojęcie przetwarzania odpadów obejmuje procesy odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwianie.

Poprzez odzysk odpadów ustawodawca rozumie jakikolwiek proces, którego głównym wynikiem jest to, aby odpady służyły użytecznemu zastosowaniu przez zastąpienie innych materiałów, które w przeciwnym przypadku zostałyby użyte do spełnienia danej funkcji, lub w wyniku którego odpady są przygotowywane do spełnienia takiej funkcji w danym zakładzie lub ogólnie w gospodarce. Niewyczerpujący wykaz procesów odzysku określa załącznik nr 1 do ustawy o odpadach.

Szczególną postacią odzysku jest recykling, czyli odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk.

Unieszkodliwianie odpadów oznacza taki proces, który nie jest odzyskiem, nawet jeżeli wtórnym skutkiem takiego procesu jest odzysk substancji lub energii. Niewyczerpujący wykaz procesów unieszkodliwiania określa załącznik nr 2 do ustawy o odpadach.

Zarówno prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami, jak i postępowanie z odpadami bez związku z działalnością gospodarczą, wymaga każdorazowo analizy, czy planowany zespół czynności odpowiada przyjętej przez ustawodawcę definicji przetwarzania odpadów (odzysku lub unieszkodliwiania odpadów), bowiem możliwość przetwarzania odpadów może być w zależności od okoliczności uzależniona od uzyskania zezwolenia administracyjnego na prowadzenie takiej działalności.

Z uwagi na szeroki zakres przyjętych przez ustawodawcę definicji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów (przetwarzania odpadów) odpowiedź na pytanie, czy dana działalność wymaga uzyskania stosownego zezwolenia jest istotna nie tylko dla firm profesjonalnie zajmujących się gospodarowaniem odpadami, ale także dla podmiotów, które choćby ubocznie, a nawet bez związku z działalnością gospodarczą, mają do czynienia z postępowaniem z odpadami.

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana