Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Prowadzenie ewidencji o masie opakowań, w których wprowadzono produkty do obrotu

Obowiązek

 
Katalog adresatów wprowadzający produkty w opakowaniach, wprowadzający środki niebezpieczne w opakowaniach
Podstawa prawna Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Artykuł 22   Artykuł 23  
Kategoria Ewidencja, pomiary, sprawozdania
Data wydania 2013-06-13
Data publikacji 2013-08-06
Data wejścia w życie 2014-01-01
Status Obowiązujący
Zastępuje Prowadzenie dodatkowej ewidencji o masie opakowań, olejów smarowych lub opon

Obowiązki podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach


Wprowadzający produkty w opakowaniach jest obowiązany prowadzić ewidencję obejmującą informacje o masie opakowań, w których wprowadził do obrotu produkty w danym roku kalendarzowym (zob. art. 22 ust. 1 ustawy).

Przez wprowadzenie do obrotu ustawa rozumie odpłatne albo nieodpłatne udostępnienie produktów w opakowaniach po raz pierwszy na terytorium kraju w celu używania lub dystrybucji. Za wprowadzenie do obrotu uważa się także import produktów w opakowaniach lub wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów w opakowaniach, dokonywane na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej.

Ewidencja, obejmująca informacje o masie opakowań, w których wprowadzający produkty w opakowaniach wprowadził do obrotu produkty w danym roku kalendarzowym, stanowi podstawę do wskazania masy opakowań wprowadzonych do obrotu wraz z produktami w celu ustalenia obowiązku osiągnięcia docelowego poziomu odzysku i recyklingu tych opakowań, a także określania wysokości tzw. opłaty produktowej.

W przypadku gdy wprowadzający produkty w opakowaniach w ogóle nie prowadzi ewidencji albo prowadzi ją nierzetelnie, informacje o masie opakowań, w których wprowadził on do obrotu produkty, ustala marszałek województwa lub wojewódzki inspektor ochrony środowiska na podstawie wszelkich dostępnych informacji, a w razie ich braku – szacunkowo (zob. art. 23 ust. 2). Dodatkowo zaniechanie prowadzenia wskazanej ewidencji jest zagrożone administracyjną karą pieniężną omówioną w rozdziale 3.

Dodać trzeba, iż obowiązek prowadzenia ewidencji opakowań obciąża wprowadzającego produkty w opakowaniach także wówczas, gdy przekazał on obowiązki związane z osiągnięciem docelowego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych organizacji odzysku opakowań. Więcej, odpowiada on za przekazanie tej organizacji danych niezbędnych do realizacji przejętego przez nią obowiązku, w tym przede wszystkim informacji o wszystkich wprowadzonych do obrotu w danym roku kalendarzowym produktach w opakowaniach (zob. art. 17 ust. 5 ustawy).

W przypadku nie przekazania tych danych, wprowadzający produkty w opakowaniach – oprócz narażenia się na administracyjną karę pieniężną - będzie obowiązany do wniesienia opłaty produktowej w zakresie nie objętym danymi (zob. art. 17 ust. 6).

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu kredytów lub jednego z pakietów usług.

ILOŚĆ KREDYTÓW POTRZEBNA DO POBRANIA : 2

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu kredytów lub jednego z pakietów usług.

ILOŚĆ KREDYTÓW POTRZEBNA DO POBRANIA : 2
Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
Akty prawne (0)
 Brak aktów prawnych
Druki (0)
 Brak druków
nowe uchylone zmiana
UNIA EUROPEJSKA
Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Treść portalu powstaje we współpracy z kancelarią prawną
WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Spółka Komandytowa
Copyright © 2009-2016 Ecostandard Jacek Korzeniewski