Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Dariusz Szymański

Praca w narażeniu na czynniki rakotwórcze i mutagenne

Obowiązek

 
Katalog adresatów pracodawcy
Podstawa prawna Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Artykuł 222  
Kategoria Ewidencja, pomiary, sprawozdania
Data wydania 1974-06-26
Data publikacji 1974-07-05
Data wejścia w życie 1975-01-01
Status Obowiązujący

Podstawowe obowiązki pracodawcy



Czynniki rakotwórcze (kancerogenne) to czynniki chemiczne, fizyczne lub biologiczne wywołujące nowotwory u ludzi lub zwierząt. Mutagenność to cecha czynników, które mogą powodować zmiany w materiale genetycznym (DNA) komórek rozrodczych, które mogą zostać przekazane potomstwu.

Zgodnie z art. 222 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, pracodawca zastępuje te substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne mniej szkodliwymi dla zdrowia lub stosuje inne dostępne środki ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Dodatkowym obowiązkiem pracodawcy jest rejestracja wszystkich rodzajów prac w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz prowadzenie rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach.

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
Akty prawne (9)
Artykuł 222 Artykuł 222
Definicje (0)
 Brak definicji
nowe uchylone zmiana